Chevrolet Optra J200 (2005–2007)
Chevrolet Optra chevrolet optra 5 lt
J200 (2005–2007), 2005–2007. Gasoline · 2.0 L · 119 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
J200 (2005–2007)
2005 - 2007
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
119
Torque
126 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2601 mm
Dimensions
4496 × 1725 × 1476 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 30.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4496 mm |
|---|---|
| Width | 1725 mm |
| Height | 1476 mm |
| Wheelbase | 2601 mm |
| Wheel size | 195/55R15 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 42 L |
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 119 hp |
| Torque | 126 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |