Chevrolet Nova X-body (1975–1979)
Chevrolet Nova chevrolet nova 250 3-speed automatic
X-body (1975–1979), 1975–1979. Gasoline · 4.1 L · 105 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
X-body (1975–1979)
1975 - 1979
18
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.1 L
Horsepower
105
Torque
185 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
5004 × 1839 × 1321 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5004 mm |
|---|---|
| Width | 1839 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.1 L |
| Horsepower | 105 hp |
| Torque | 185 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |