Chevrolet Nova E80 (1985–1988)
Chevrolet Nova nova
E80 (1985–1988), 1988–1988. Gasoline · 1.6 L · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive.
E80 (1985–1988)
1988 - 1988
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2570 mm
Dimensions
4481 × 1669 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sedan |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4481 mm |
|---|---|
| Width | 1669 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.6 L |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular unleaded |