Chevrolet Nova X-body facelift (1966–1967)
Chevrolet Nova chevrolet nova 5.4 v8
X-body facelift (1966–1967), 1966–1967. Gasoline · 5.4 L · 275 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
X-body facelift (1966–1967)
1966 - 1967
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.4 L
Horsepower
275
Torque
355 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
4648 × 1775 × 1321 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4648 mm |
|---|---|
| Width | 1775 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front, longitudinal |
| Engine volume | 5.4 L |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 355 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |