Chevrolet Nova X-body (1962–1965)
Chevrolet Nova chevrolet nova 2-door sedan 194 turbo-fire v8 powerglide
X-body (1962–1965), 1962–1962. Gasoline · 3.2 L · 120 hp · 2-speed automatic · Rear-wheel drive.
X-body (1962–1965)
1962 - 1962
21
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.2 L
Horsepower
120
Torque
177 lb-ft
Transmission
2-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2794 mm
Dimensions
4648 × 1778 × 1321 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4648 mm |
|---|---|
| Width | 1778 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2794 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.2 L |
| Horsepower | 120 hp |
| Torque | 177 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 2-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front brakes | Drum |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |