Chevrolet Monte Carlo W-body (2000–2005)
Chevrolet Monte Carlo reno
W-body (2000–2005), 2005–2005. Gasoline · 2.0 L · 5-speed manual · Front-wheel drive.
W-body (2000–2005)
2005 - 2005
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
2807 mm
Dimensions
5103 × 1829 × 1397 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 29.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5103 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1397 mm |
| Wheelbase | 2807 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |