Chevrolet Monte Carlo W-body facelift (2006–2007)
Chevrolet Monte Carlo monte carlo ss 5.3l
W-body facelift (2006–2007), 2006–2007. Gasoline · 5.3 L · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive.
W-body facelift (2006–2007)
2006 - 2007
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2807 mm
Dimensions
5090 × 1852 × 1407 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 24.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5090 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1407 mm |
| Wheelbase | 2807 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |