Chevrolet Monte Carlo W-body (1995–1999)
Chevrolet Monte Carlo chevrolet monte carlo z34
W-body (1995–1999), 1998–1999. Gasoline · 3.8 L · 200 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.0 s.
W-body (1995–1999)
1998 - 1999
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
200
Torque
225 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.0 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2718 mm
Dimensions
5027 × 1852 × 1382 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 27.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5027 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1382 mm |
| Wheelbase | 2718 mm |
| Wheel size | P225/60R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 16 L |
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |