Chevrolet Monte Carlo W-body (1995–1999)
Chevrolet Monte Carlo chevrolet monte carlo ls
W-body (1995–1999), 1998–1999. Gasoline · 3.1 L · 180 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.8 s.
W-body (1995–1999)
1998 - 1999
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.1 L
Horsepower
180
Torque
205 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.8 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2718 mm
Dimensions
5027 × 1852 × 1382 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 29.0 / 23.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5027 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1382 mm |
| Wheelbase | 2718 mm |
| Wheel size | P205/70R15 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 16 L |
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.1 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 180 hp |
| Torque | 205 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.8 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |