Chevrolet Monte Carlo G-body (1981–1985)
Chevrolet Monte Carlo monte carlo
G-body (1981–1985), 1984–1985. Gasoline · 5.0 L · Automatic 3-spd · Rear-Wheel Drive.
G-body (1981–1985)
1984 - 1985
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2746 mm
Dimensions
5080 × 1829 × 1346 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Midsize Cars |
|---|---|
| Doors | 2 |
Dimensions
| Length | 5080 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2746 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.0 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|