Chevrolet Monte Carlo G-body facelift (1986–1988)
Chevrolet Monte Carlo monte carlo
G-body facelift (1986–1988), 1984–1988. Gasoline · 5.0 L · 150 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
G-body facelift (1986–1988)
1984 - 1988
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
150
Torque
240 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2746 mm
Dimensions
5080 × 1829 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 31.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5080 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2746 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 240 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Compression ratio | 8.5 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |