Chevrolet Monte Carlo G-body facelift (1986–1988)
Chevrolet Monte Carlo monte carlo
G-body facelift (1986–1988), 1986–1988. Gasoline · 4.3 L · 140 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
G-body facelift (1986–1988)
1986 - 1988
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
140
Torque
200 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2746 mm
Dimensions
5080 × 1829 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 34.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5080 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2746 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.3 L |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 200 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Throttle body injection |
| Compression ratio | 8.6 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |