Chevrolet Monte Carlo G-body (1978–1980)
Chevrolet Monte Carlo chevrolet monte carlo 3.8l v6
G-body (1978–1980), 1979–1980. Gasoline · 3.8 L · 125 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 13.0 s and top speed 106 mph.
G-body (1978–1980)
1979 - 1980
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
125
Torque
170 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
13.0 s
Top speed
106 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2746 mm
Dimensions
5232 × 1854 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 21.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5232 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2746 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 125 hp |
| Torque | 170 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 106 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 13.0 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |