Chevrolet Monte Carlo A-body (1970–1972)
Chevrolet Monte Carlo chevrolet monte carlo 400 v8
A-body (1970–1972), 1972–1972. Gasoline · 6.6 L · 175 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
A-body (1970–1972)
1972 - 1972
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.6 L
Horsepower
175
Torque
260 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
5232 × 1930 × 1321 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5232 mm |
|---|---|
| Width | 1930 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.6 L |
| Horsepower | 175 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | 2-barrel carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, coil springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |