Chevrolet Malibu N-body (1997–2003)
Chevrolet Malibu malibu
N-body (1997–2003), 1998–2010. Gasoline · 2.4 L · 150 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive.
N-body (1997–2003)
1998 - 2010
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
150
Torque
155 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2718 mm
Dimensions
4872 × 1763 × 1407 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4872 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1407 mm |
| Wheelbase | 2718 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 15 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 15 L |
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 155 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential MPI |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |