Chevrolet K10 Pickup C/K series (1973–1987)
Chevrolet K10 Pickup k10 pickup 4wd
C/K series (1973–1987), 1984–1984. Gasoline · 4.1 L · 4-speed manual · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
C/K series (1973–1987)
1984 - 1984
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.1 L
Transmission
4-speed manual
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
2985 mm
Dimensions
4928 × 2019 × 1854 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 14.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4928 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1854 mm |
| Wheelbase | 2985 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.1 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 14.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |