Chevrolet K10 Pickup C/K series (1973–1987)
Chevrolet K10 Pickup k10 pickup 4wd
C/K series (1973–1987), 1986–1988. Gasoline · 5.0 L · 3-speed automatic · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
C/K series (1973–1987)
1986 - 1988
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Transmission
3-speed automatic
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
2985 mm
Dimensions
4928 × 2019 × 1854 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 12.0 / 12.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4928 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1854 mm |
| Wheelbase | 2985 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.0 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 12.0 mpg |
| Fuel economy combined | 12.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |