Chevrolet K10 Pickup C/K series (1967–1972)
Chevrolet K10 Pickup chevrolet k10 pickup 400 v8
C/K series (1967–1972), 1970–1972. Gasoline · 6,489.0 L · 265 hp · 3-speed manual · Four-wheel drive.
C/K series (1967–1972)
1970 - 1972
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6,489.0 L
Horsepower
265
Torque
400 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
3226 mm
Dimensions
4859 × 2019 × 1854 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4859 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1854 mm |
| Wheelbase | 3226 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6,489.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 265 hp |
| Torque | 400 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | 4-barrel carburetor |
| Compression ratio | 8.5 |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Four-wheel drive |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |