Chevrolet K10 Pickup GMT400 (1988–1991)
Chevrolet K10 Pickup 6.2l v8 diesel 4-speed automatic 4x4
GMT400 (1988–1991), 1988–1991. Diesel · 6.2 L · 130 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive.
GMT400 (1988–1991)
1988 - 1991
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
6.2 L
Horsepower
130
Torque
240 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2985 mm
Dimensions
4940 × 1941 × 1854 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4940 mm |
|---|---|
| Width | 1941 mm |
| Height | 1854 mm |
| Wheelbase | 2985 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 130 hp |
| Torque | 240 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Indirect injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Diesel |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |