Chevrolet K10 Pickup C/K series (1960–1966)
Chevrolet K10 Pickup chevrolet k10 pickup 327 v8
C/K series (1960–1966), 1960–1966. Gasoline · 5,359.0 L · 220 hp · 3-speed manual · Four-wheel drive.
C/K series (1960–1966)
1960 - 1966
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5,359.0 L
Horsepower
220
Torque
300 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
2896 mm
Dimensions
4928 × 1880 × 1829 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4928 mm |
|---|---|
| Width | 1880 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 2896 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5,359.0 L |
| Horsepower | 220 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front brakes | Drum |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |