Chevrolet Impala W-body (2014–2016)
Chevrolet Impala impala eassist
W-body (2014–2016), 2014–2014. Gasoline · 2.4 L · 182 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
W-body (2014–2016)
2014 - 2014
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
182
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2807 mm
Dimensions
5113 × 1852 × 1491 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 35.0 / 28.0 mpg
General information
| Vehicle class | Large Cars |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5113 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1491 mm |
| Wheelbase | 2807 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.4 L |
| Horsepower | 182 hp |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 35.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |