Chevrolet Impala W-body facelift (2012–2013)
Chevrolet Impala impala
W-body facelift (2012–2013), 2012–2013. Gasoline · 3.6 L · 300 hp · Automatic 6-spd · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.9 s and top speed 155 mph.
W-body facelift (2012–2013)
2012 - 2013
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
300
Torque
262 lb-ft
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
6.9 s
Top speed
155 mph
Wheelbase
2807 mm
Dimensions
5090 × 1852 × 1491 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 30.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5090 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1491 mm |
| Wheelbase | 2807 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 262 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 11.3 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.9 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Gasoline or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |