Chevrolet Impala GM Epsilon II (2014–2019)
Chevrolet Impala impala
GM Epsilon II (2014–2019), 2014–2019. Gasoline · 2.5 L · 195 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.7 s and top speed 130 mph.
GM Epsilon II (2014–2019)
2014 - 2019
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
195
Torque
191 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
8.7 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2837 mm
Dimensions
5113 × 1854 × 1496 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 31.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sedan |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5113 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1496 mm |
| Wheelbase | 2837 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 19 L |
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 195 hp |
| Torque | 191 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 11.3 |
| Bore and stroke | 88.0 mm x 102.0 mm |
| Engine code | LKW |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.7 s |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |