Chevrolet Impala GM Epsilon II facelift (2020–2020)
Chevrolet Impala 1lt
GM Epsilon II facelift (2020–2020), 2020–2020. Gasoline · 3.6 L · 305 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 6.7 s and top speed 130 mph.
GM Epsilon II facelift (2020–2020)
2020 - 2020
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
305
Torque
264 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
6.7 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2837 mm
Dimensions
5113 × 1854 × 1496 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 28.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5113 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1496 mm |
| Wheelbase | 2837 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | P235/50R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 19 L |
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 305 hp |
| Torque | 264 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 11.5 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.7 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Solid disc |