Chevrolet Impala/Caprice GM B-body facelift (1994–1996)
Chevrolet Impala/Caprice caprice/impala wagon
GM B-body facelift (1994–1996), 1994–1996. Gasoline · 5.7 L · 260 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
GM B-body facelift (1994–1996)
1994 - 1996
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
260
Torque
330 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2944 mm
Dimensions
5438 × 1976 × 1468 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Midsize-Large Station Wagons |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5438 mm |
|---|---|
| Width | 1976 mm |
| Height | 1468 mm |
| Wheelbase | 2944 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 260 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |