Chevrolet HHR GMT001 facelift (2008–2011)
Chevrolet HHR hhr panel
GMT001 facelift (2008–2011), 2009–2011. Gasoline · 2.2 L · 155 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 10.1 s and top speed 112 mph.
GMT001 facelift (2008–2011)
2009 - 2011
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Horsepower
155
Torque
150 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
10.1 s
Top speed
112 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2629 mm
Dimensions
4475 × 1755 × 1603 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 30.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact wagon |
| Doors | 4 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4475 mm |
|---|---|
| Width | 1755 mm |
| Height | 1603 mm |
| Wheelbase | 2629 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 16-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.2 L |
| Horsepower | 155 hp |
| Torque | 150 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.1 s |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |