Chevrolet HHR GMT001 (2006–2007)
Chevrolet HHR hhr panel
GMT001 (2006–2007), 2007–2011. Gasoline · 2.4 L · 172 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.0 s.
GMT001 (2006–2007)
2007 - 2011
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
172
Torque
167 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.0 s
Curb weight
3150 lbs
Wheelbase
2629 mm
Dimensions
4475 × 1755 × 1603 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 30.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact crossover wagon |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4475 mm |
|---|---|
| Width | 1755 mm |
| Height | 1603 mm |
| Wheelbase | 2629 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3150 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 172 hp |
| Torque | 167 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 9.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |