Chevrolet HHR GMT001 (2006–2007)
Chevrolet HHR hhr lt
GMT001 (2006–2007), 2008–2011. Gasoline · 2.4 L · 172 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.7 s.
GMT001 (2006–2007)
2008 - 2011
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
172
Torque
167 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.7 s
Curb weight
3270 lbs
Wheelbase
2629 mm
Dimensions
4475 × 1755 × 1603 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 30.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact crossover wagon |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4475 mm |
|---|---|
| Width | 1755 mm |
| Height | 1603 mm |
| Wheelbase | 2629 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 25 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 64 L |
| Fuel tank capacity | 13.0 gal |
| Curb weight | 3270 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 172 hp |
| Torque | 167 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 9.7 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |