Chevrolet G30 Van G30 (1984–1989)
Chevrolet G30 Van g30 van 2wd
G30 (1984–1989), 1985–1986. Gasoline · 4.3 L · 165 hp · Manual 3-spd · Rear-Wheel Drive.
G30 (1984–1989)
1985 - 1986
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
165
Torque
245 lb-ft
Transmission
Manual 3-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3175 mm
Dimensions
5692 × 2019 × 2083 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 23.0 / 15.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 3175 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.3 L |
| Horsepower | 165 hp |
| Torque | 245 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Electronic Fuel Injection |
Transmission
| Transmission | Manual 3-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |