Chevrolet Express Cargo GMT610 facelift (2008–present)
Chevrolet Express Cargo express 1500 awd cargo
GMT610 facelift (2008–present), 2010–2014. Flexible-fuel gasoline · 5.3 L · 310 hp · 4-speed automatic · All-Wheel Drive.
GMT610 facelift (2008–present)
2010 - 2014
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible-fuel gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
310
Torque
334 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2012 × 2149 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 17.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2012 mm |
| Height | 2149 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Flexible-fuel gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Horsepower | 310 hp |
| Torque | 334 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Gasoline or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |