Chevrolet Express Cargo GMT610 facelift (2008–present)
Chevrolet Express Cargo express 1500 2wd cargo
GMT610 facelift (2008–present), 2010–2014. Gasoline · 4.3 L · 195 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
GMT610 facelift (2008–present)
2010 - 2014
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
195
Torque
260 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2012 × 2149 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2012 mm |
| Height | 2149 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.3 L |
| Horsepower | 195 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |