Chevrolet Express Cargo GMT600 (1996–2002)
Chevrolet Express Cargo chevrolet express cargo 7.4l v8 4-speed automatic
GMT600 (1996–2002), 1996–2002. Gasoline · 7.4 L · 290 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT600 (1996–2002)
1996 - 2002
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.4 L
Horsepower
290
Torque
410 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2012 × 2106 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 15.0 / 13.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2012 mm |
| Height | 2106 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.4 L |
| Horsepower | 290 hp |
| Torque | 410 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |