Chevrolet Express Cargo GMT600 (1996–2002)
Chevrolet Express Cargo chevrolet express cargo 5.0l v8 4-speed automatic
GMT600 (1996–2002), 1996–1999. Gasoline · 5.0 L · 220 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT600 (1996–2002)
1996 - 1999
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
220
Torque
290 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2012 × 2106 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 17.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2012 mm |
| Height | 2106 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 220 hp |
| Torque | 290 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |