Chevrolet El Camino Pickup Fifth generation (1978–1981)
Chevrolet El Camino Pickup el camino 3.3l
Fifth generation (1978–1981), 1979–1979. Gasoline · 3.3 L · 95 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
Fifth generation (1978–1981)
1979 - 1979
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.3 L
Horsepower
95
Torque
160 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2972 mm
Dimensions
5403 × 1763 × 1321 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5403 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2972 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.3 L |
| Horsepower | 95 hp |
| Torque | 160 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |