Chevrolet El Camino Pickup Fourth generation (1973–1977)
Chevrolet El Camino Pickup el camino 400
Fourth generation (1973–1977), 1973–1974. Gasoline · 6.6 L · 150 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
Fourth generation (1973–1977)
1973 - 1974
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.6 L
Horsepower
150
Torque
265 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
5385 × 1880 × 1321 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 1880 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.6 L |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 265 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |