Chevrolet El Camino Pickup Third generation (1968–1972)
Chevrolet El Camino Pickup chevrolet el camino pickup 327 v8
Third generation (1968–1972), 1968–1968. Gasoline · 5.4 L · 275 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
Third generation (1968–1972)
1968 - 1968
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.4 L
Horsepower
275
Torque
355 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
5296 × 1941 × 1344 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5296 mm |
|---|---|
| Width | 1941 mm |
| Height | 1344 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.4 L |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 355 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |