Chevrolet El Camino Pickup Second generation (1964–1967)
Chevrolet El Camino Pickup chevrolet el camino 230 cu in 6-cylinder
Second generation (1964–1967), 1964–1967. Gasoline · 230.0 L · 140 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
Second generation (1964–1967)
1964 - 1967
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
230.0 L
Horsepower
140
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2921 mm
Dimensions
5357 × 1829 × 1346 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5357 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2921 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 230.0 L |
| Horsepower | 140 hp |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |