Chevrolet El Camino Pickup First generation (1959–1960)
Chevrolet El Camino Pickup chevrolet el camino pickup 348
First generation (1959–1960), 1959–1960. Gasoline · 5.7 L · 315 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
First generation (1959–1960)
1959 - 1960
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
315
Torque
410 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
5357 × 1880 × 1346 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5357 mm |
|---|---|
| Width | 1880 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Volume and weight
| Curb weight | 4 lbs |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 315 hp |
| Torque | 410 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle rear suspension |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |