Chevrolet Cruze J300 (2011–2015)
Chevrolet Cruze cruze eco
J300 (2011–2015), 2012–2015. Gasoline · 1.4 L · 138 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive.
J300 (2011–2015)
2012 - 2015
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.4 L
Horsepower
138
Torque
148 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
2685 mm
Dimensions
4597 × 1796 × 1476 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
26.0 / 38.0 / 30.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4597 mm |
|---|---|
| Width | 1796 mm |
| Height | 1476 mm |
| Wheelbase | 2685 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 15 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 15.6 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.4 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 138 hp |
| Torque | 148 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 26.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 38.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |