Chevrolet Corvette C7 (2014–2019)
Chevrolet Corvette corvette zr1
C7 (2014–2019), 2019–2019. Gasoline · 6.2 L · 755 hp · 8-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 3.0 s and top speed 212 mph.
C7 (2014–2019)
2019 - 2019
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Horsepower
755
Torque
715 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
3.0 s
Top speed
212 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2710 mm
Dimensions
4539 × 1966 × 1234 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 21.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4539 mm |
|---|---|
| Width | 1966 mm |
| Height | 1234 mm |
| Wheelbase | 2710 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 19/20 in |
Volume and weight
| Trunk volume min | 15 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 15 L |
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.2 L |
| Aspiration | Supercharged |
| Horsepower | 755 hp |
| Torque | 715 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct Injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 212 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.0 s |
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |