Chevrolet Corvette C6 (2005–2013)
Chevrolet Corvette corvette
C6 (2005–2013), 2005–2007. Gasoline · 6.0 L · 400 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.2 s and top speed 186 mph.
C6 (2005–2013)
2005 - 2007
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.0 L
Horsepower
400
Torque
400 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.2 s
Top speed
186 mph
Curb weight
3100 lbs
Wheelbase
2685 mm
Dimensions
4435 × 1844 × 1245 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 26.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4435 mm |
|---|---|
| Width | 1844 mm |
| Height | 1245 mm |
| Wheelbase | 2685 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 61 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3100 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.0 L |
| Horsepower | 400 hp |
| Torque | 400 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 186 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.2 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Short and long arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |