Chevrolet Corvette C4 (1984–1988)
Chevrolet Corvette corvette convertible
C4 (1984–1988), 1986–1989. Gasoline · 5.7 L · 230 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
C4 (1984–1988)
1986 - 1989
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
230
Torque
330 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2443 mm
Dimensions
4483 × 1803 × 1179 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 18.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4483 mm |
|---|---|
| Width | 1803 mm |
| Height | 1179 mm |
| Wheelbase | 2443 mm |
| Front track | 60 mm |
| Rear track | 59 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
| Compression ratio | 9 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |