Chevrolet Corvette C3 (1968–1982)
Chevrolet Corvette corvette convertible 427 v8 435
C3 (1968–1982), 1968–1968. Gasoline · 7.0 L · 435 hp · 4-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.0 s and top speed 160 mph.
C3 (1968–1982)
1968 - 1968
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.0 L
Horsepower
435
Torque
460 lb-ft
Transmission
4-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.0 s
Top speed
160 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2489 mm
Dimensions
4625 × 1768 × 1219 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
7.0 / 12.0 / 9.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4625 mm |
|---|---|
| Width | 1768 mm |
| Height | 1219 mm |
| Wheelbase | 2489 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front, longitudinal |
| Engine volume | 7.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 435 hp |
| Torque | 460 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 160 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.0 s |
| Fuel economy city | 7.0 mpg |
| Fuel economy highway | 12.0 mpg |
| Fuel economy combined | 9.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |