Chevrolet Corvette C2 (1963–1967)
Chevrolet Corvette corvette coupe 327 300
C2 (1963–1967), 1963–1963. Gasoline · 5.4 L · 300 hp · 4-speed manual · Rear-wheel drive.
C2 (1963–1967)
1963 - 1963
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.4 L
Horsepower
300
Torque
360 lb-ft
Transmission
4-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2489 mm
Dimensions
4453 × 1768 × 1265 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4453 mm |
|---|---|
| Width | 1768 mm |
| Height | 1265 mm |
| Wheelbase | 2489 mm |
| Front track | 56 mm |
| Rear track | 56 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 360 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | 4-barrel carburetor |
| Compression ratio | 11 |
| Bore and stroke | 4.00 x 3.25 in |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |