Chevrolet Silverado 1500 T1XX facelift (2022–present)
Chevrolet Silverado 1500 wt regular cab long bed 4.3l
T1XX facelift (2022–present), 2022–2022. Gasoline · 4.3 L · 285 hp · Automatic · RWD.
T1XX facelift (2022–present)
2022 - 2022
43
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
285
Torque
305 lb-ft
Transmission
Automatic
Drive
RWD
Wheelbase
3546 mm
Dimensions
5829 × 2062 × 1920 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 21.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5829 mm |
|---|---|
| Width | 2062 mm |
| Height | 1920 mm |
| Wheelbase | 3546 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 28.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.3 L |
| Horsepower | 285 hp |
| Torque | 305 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic |
|---|---|
| Drive | RWD |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |