Chevrolet Silverado 1500 T1XX facelift (2022–present)
Chevrolet Silverado 1500 lt trail boss crew cab short bed
T1XX facelift (2022–present), 2022–2022. Gasoline · 5.3 L · 355 hp · Automatic · 4WD.
T1XX facelift (2022–present)
2022 - 2022
43
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
355
Torque
383 lb-ft
Transmission
Automatic
Drive
4WD
Wheelbase
3747 mm
Dimensions
5916 × 2062 × 1991 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5916 mm |
|---|---|
| Width | 2062 mm |
| Height | 1991 mm |
| Wheelbase | 3747 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 24.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Horsepower | 355 hp |
| Torque | 383 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic |
|---|---|
| Drive | 4WD |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |