Chevrolet Silverado 1500 T1XX facelift (2022–present)
Chevrolet Silverado 1500 custom crew cab short bed
T1XX facelift (2022–present), 2022–2022. Gasoline · 2.7 L · 310 hp · Automatic · RWD.
T1XX facelift (2022–present)
2022 - 2022
43
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.7 L
Horsepower
310
Torque
348 lb-ft
Transmission
Automatic
Drive
RWD
Wheelbase
3744 mm
Dimensions
5885 × 2062 × 1920 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 22.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5885 mm |
|---|---|
| Width | 2062 mm |
| Height | 1920 mm |
| Wheelbase | 3744 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 24.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.7 L |
| Horsepower | 310 hp |
| Torque | 348 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic |
|---|---|
| Drive | RWD |
Performance
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |