Chevrolet Silverado 1500 K2XX facelift (2016–2018)
Chevrolet Silverado 1500 work truck 1wt crew cab short box
K2XX facelift (2016–2018), 2017–2017. Gasoline · 5.3 L · 355 hp · 6-speed automatic · RWD.
K2XX facelift (2016–2018)
2017 - 2017
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
355
Torque
383 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
RWD
Wheelbase
3645 mm
Dimensions
5842 × 2032 × 1885 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5842 mm |
|---|---|
| Width | 2032 mm |
| Height | 1885 mm |
| Wheelbase | 3645 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Horsepower | 355 hp |
| Torque | 383 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | RWD |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |