Chevrolet Silverado 1500 K2XX (2014–2015)
Chevrolet Silverado 1500 6.2l v8 8-speed automatic 4wd
K2XX (2014–2015), 2015–2015. Gasoline · 6.2 L · 420 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 5.9 s and top speed 112 mph.
K2XX (2014–2015)
2015 - 2015
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Horsepower
420
Torque
460 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
5.9 s
Top speed
112 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
5222 × 2032 × 1875 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5222 mm |
|---|---|
| Width | 2032 mm |
| Height | 1875 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
| Wheel size | 275/55R20 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 420 hp |
| Torque | 460 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.9 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |