Chevrolet Silverado 1500 K2XX (2014–2015)
Chevrolet Silverado 1500 5.3l v8 6-speed automatic 4wd
K2XX (2014–2015), 2015–2015. Gasoline · 5.3 L · 355 hp · 6-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 7.0 s and top speed 106 mph.
K2XX (2014–2015)
2015 - 2015
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
355
Torque
383 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
7.0 s
Top speed
106 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
5222 × 2032 × 1875 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 22.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5222 mm |
|---|---|
| Width | 2032 mm |
| Height | 1875 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
| Wheel size | 255/70R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 355 hp |
| Torque | 383 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 106 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.0 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |